Rakouská média

Média v Rakousku (13.2.2014)

Jedna z možností, jak znalosti němčiny „konzervovat“ nebo vylepšit, je prostřednictvím různých médií. V dnešní internetové době to všechno samozřejmě není žádný problém, většina informací je dokonce zadarmo. Ve svém dnešním příspěvku bych chtěl zmínit především rakouská média, která považuji za obzvlášť užitečná.

Rádio

Milovníkům rádií doporučuji programy stanice ORF. Na Ö1 si přijdou na své fanoušci klasické hudby. V poledním vysílání mezi 12. a 13. hod. si můžete poslechnout "Mittagsjournal", detailní přehled zpráv, který opravdu stojí za to. Stanice Ö2 nabízí regionální programy jako např. Radio Wien nebo Radio Steiermark. Zprávy nesoucí se v zábavném a odlehčeném duchu, aktuální informace ze scény Popmusik a údajně nejlepší dopravní zpravodajství posluchačům přináší Ö3. Naproti tomu Vám na FM4 k poslechu bude hrát alternativní hudba. Dopolední pořady této stanice jsou vysílány v angličtině. Obzvláště zajímavé jsou pak rozhovory Elisabeth Scharang v pořadu „Doppelzimmer“, který běží vždy o svátcích.

Mnoho programů je k dispozici i týden po vysílání – déle to zákon neumožňuje. To je škoda především pro nás učitele němčiny a pro ty, kteří se němčinou zabývají (ať už jako studenti či ve volném čase).

Vedle ORF existuje ještě samozřejmě řada soukromých stanic, které tak dobře neznám, proto je nebudu blíže popisovat.

Televize

Teprve v polovině 90. let skončil monopol ORF, soukromá televizní stanice ATV se v Rakousku rozšířila až od roku 2000. Programy ATV jsou dostupné online, svým obsahem sice patří k bulváru, přesto zde můžete najít užitečné věci pro učení němčiny. Puls4 a servusTV (zřízená společností RedBull) jsou další dvě známá soukromá média.

Programy ORF můžete v Brně naladit např. přes kabel, kromě toho má ORF také vlastní mediatéku se spoustou pořadů online - výběr dle vlastního gusta. Bohužel stále platí omezení, že již odvysílané pořady jsou v archivu max. týden.

Znělka Zeit im Bild, jednoho z nejdůležitějších zpravodajských pořadů:


Že v tomto vysílání nejde vždy jen o vážné věci, ukazuje následující příspěvek, ve kterém je hostem u Ingrid Turnher komik Otto Waalkes:

Tisk, online portály

Jedny z prvních online dostupných novin byly v roce 1995 Der Standard – svou orientací platí za mírně levicové a liberální. Jejich velkým vzorem jsou podle zakladatele Oscara Bronnera New York Times. www.derstandard.at není jen pouhým portálem se zprávami, je velmi aktivní, co se komentování zveřejněných článků týče. Dále zde můžete najít Live-chaty a video blogy. Jedním z uživatelů a autorem komentářů většinou k vnitropolitickým tématům je např. FS-Misik. Na www.diestandard.at najdete články psané z ženské perspektivy, stejně jako texty feministického charakteru. Server www.dastandard.at se zabývá otázkami integrace cizinců. Jak tedy můžete vidět – co se článků a témat týče, jsou zastoupeny všechny tři "německé rody".

Kromě toho vřele doporučuji kvalitní tisk Die Presse a Salzburger Nachrichten

Nejčtenější rakouský deník je Kronen Zeitung s nákladem přes 800 000 kusů a s 2,7 milióny čtenářů. S touto tržní silou Kronen Zeitung neustále ovlivňuje veřejné mínění, za což je od expertů na média silně kritizován. Konkurencí Kronen Zeitung jsou v oblasti rakouského bulvárního tisku Österreich a Heute. Poslední zmiňované noviny najdete zadarmo ve všech vídeňských stanicích metra, bohužel často i na zemi v metru samotném.

 

Printmedien am Österreich Institut BrnoVedle deníků jsou v trafikách pulty plné týdenních i měsíčních časopisů – ty nejznámější jako Profil, News nebo Format najdete i ve foyer rakouského institutu. Zvlášt doporučuji časopis Datum, se kterým taková cesta vlakem z Brna do Vídně nebo dokonce z Brna do Grazu příjemně utíká. Plánujete-li víkend ve Vídni, najdete nejlepší tipy v časopise Falter, který vychází jednou týdně. 

 

 

Mnohé z výše zmiňovaných médií najdete také v Moravské zemské knihovně Brno.