Pokroky v kurzu

Optimalizujte své studijní pokroky v kurzu (5.3.2014)

Tento týden začal na Österreich Institutu semestr. Pro nás v kanceláři je to vždy stresové období, ale také pro lektorky a lektory a účastníky kurzu je první hodina zvláště důležitá. Jak můžete už od první hodiny optimalizovat svůj pokrok v učení v kurzu, tím bych se chtěl zabývat v dnešním příspěvku.

Optimální pokrok v učení začíná volbou správného kurzu - z tohoto důvodu můžete na Österreich Institutu navštěvovat nějaký kurz teprve po té, co vyplníte rozřazovací test a absolvujete vstupní pohovor/a po konzultaci s námi.
To platí samozřejmě jen pro první kurz, potom už Vám správný kurz doporučí lektoři..

 

Pár tipů speciálně pro první hodiny výuky:

 

 • Řekněte, co od kurzu očekáváte
  Když Vaši lektoři vědí, co od kurzu očekáváte, mohou tak splnit Vaše přání. Popřemýšlejte, co od výuky čekáte - je to důležitá součást učebního procesu.

 

 • Stanovte si společně v kurzu cíle na semestr
  „Poté, co se náš cíl definitivně ztratil z očí, zdvojnásobili jsme naše úsilí,“ zní citát od Marka Twaina. Aby se toto nestalo, je důležité stanovit si cíle. Tak máte zaručený pocit úspěchu v kurzu a mimo to si můžete Váš pokrok kdykoliv měřit. Vaši lektoři k tomu mají několik nástrojů - zeptejte se jich!

 

 • Poznejte Vaše kolegyně a kolegy v kurzu
  Ve skupině se člověk často učí efektivněji než sám (k tomuto tématu napíšu příležitostně ještě jeden příspěvek). Kolegyně a kolegové motivují a Vy jako učástník/-nice se tak můžete s ostatními porovnávat. Využijte dynamiky a podporujte se navzájem. Ve skupině také vidíte, kde můžete ještě něco zlepšit a kde se už naopak cítíte jako profíci.

 

 Stejně tak mám pro Vás pár tipů pro nadcházející týdny:

 

 • Připravte se na kurz a udělejte si domácí úkolyUž při výběru kurzu přemýšlejte - kolik času mohu věnovat přípravě? U dobrého jazykového kurzu můžete vycházet z toho, že pro znatelný pokrok za 90 min. výuky je nezbytná 45minutová příprava. Do přípravy se počítá: opakování slovíček (se členy a formami) a frází, dělání domácích úkolů a trénink výslovnosti. Když toto nezvládnete, podívejte se alespoň v deseti minutách před kurzem, co jste se v poslední hodině učili. 
 • Opusťte zónu komfortu
  I když přijdete do kurzu unavení z práce - pokuste se těch 90 min. ve vyučování co nejlépe využít a aktivně se do dění ve výuce zapojit. Učení není žádný pasivní proces a vyžaduje také, abychom se pohybovali v novém a neznámém terénu, totiž v učební zóně, jak znázorňuje grafika. V této situaci bychom se samozřejmě měli vyvarovat proniknutí až do zóny paniky - ta je ale mnohem dále, než se obvykle předpokládá. Lernzonenmodell
 • Dejte Vašim lektorkám a lektorům zpětnou vazbu
  Něčemu jste v jazykovém kurzu nerozuměli? Bylo pro Vás tempo příliš pomalé nebo naopak příliš rychlé? Zeptejte se a dejte Vašim lektorům zpětnou vazbu. V kurzu k tomu dostáváte příležitost znovu a znovu.
 • Používejte němčinu každý den
  Využijte možnosti vnést trochu němčiny do Vašeho každodenního života. Máte německy mluvícího kolegu v práci? Telefonujete s německými obchodními partnery? Vyberte si např. jedno slovíčko nebo frázi z kurzu němčiny a pokuste se ji i v průběhu týdne použít v praxi. Poslouchejte rádio, dívejte se na televizi - nejlépe v němčině, několik možností najdete v mém příspěvku k rakouským médiím.
 • Žádný strach z chyb
  Při mluvení jde v prvé řadě o dorozumění se. Chyby při mluvení a psaní jsou zcela normální, i my rodilí mluvčí je děláme. Je smysluplné cíleně na určitých chybách pracovat, ale při učení smíme samozřejmě dělat chyby.

Přeji Vám mnoho zábavy a úspěchu v jazykových kurzech. Znáte ještě nějaké další tipy? Pak bych o nich rád také věděl!