Plesová sezóna v Rakousku

Plesová sezóna v Rakousku (27.2.2014)

Plesová sezóna v Rakousku vrcholí – pozornost médií se tak točí kolem plesu v Opeře a jeho oslnivých či méně oslnivých hostů.

 

V Rakousku se každoročně koná tisíce plesů. Co mají společného a čím se od sebe naopak liší, o tom bych chtěl psát v dnešním příspěvku. 

 

Plesy v Rakousku mají dlouhou tradici a ne zřídka bývá hudba a tanec spojovaný s politikou a diplomacií. Během Vídeňského kongresu v roce 1815 poznamenal jeden z účastníků kongresu: "Kongres tančí, nikoliv však kupředu."

 

První zkušenosti s plesy získá typický Rakušan nebo Rakušanka zpravidla na maturitním plese. Ty se konají v posledním ročníku střední školy nebo gymnázia. Výtěžek z nich pak většinou padne na maturitní cestu, kterou žáci podnikají po  zkouškách z dospělosti.  

 

Aby si člověk mohl vystřihnout nějakou tu figuru v tanci, je potřeba k tomu disponovat odpovídajícími tanečními znalostmi – v posledních letech tak zažívají taneční školy dle jejich vlastních výpovědí velký bum. V základním kurzu se člověk obvykle učí krokům pomalého valčíku, vídeňského valčíku, foxtrotu, tanga, rumby, samby, cha-chy, rock'n'rollu, discofoxu a polky. Vzhledem k cenám a také předepsanému oblečení jsou mezi jednotlivými tanečními školami samozřejmě velké rozdíly.  

 

To ostatně platí i pro vídeňské plesy - jedna vstupenka na maturitní ples stojí většinou okolo 40 EUR, nejlevnější lístky na ples v Opeře (který je už v současné době vyprodaný) stojí dokonce 250 EUR a cena za lístky do lože se může vyšplhat až na 18.500 EUR.

 

Kromě toho: Ani jídlo ani nápoje nejsou - na rozdíl od mnoha plesů v Česku - v ceně. I když je vstupné na ples vesměs vysoké, většina lidí si jde zatančit, nikoliv se najíst. 
Krátké video ze slavného plesu ve Vídeňské státní opeře: 

 

Průběh plesu má svá jasně stanovená pravidla – při vstupu na ples obdrží dámy zpravidla malý dárek, tzv. Damenspende. Ples je zahájen polonézou a po té hraje k tanci živá hudba. Všechni, kteří v tanečních nedávali dobře pozor, mají možnost "zatrsat" na diskotéce. S půlnočním překvapením/die Mitternachtseinlage/se ples pomalu chýlí ke konci. Hodně plesů však končí až ve tři nebo ve čtyři hodiny ráno.

 

Mimo plesovou sezónu se na konci května koná jeden ples, který je trochu jiného druhu. Tento ples nese název "Life-Ball" a jedná se o benefiční večer pro lidi s onemocněním AIDS. V posledních letech je tato výstřední událost záležitostí extravagantních kostýmů a mezi návštěvníky jsou osobnosti jak z Rakouska, tak ze zahraničí.

 Life Ball

Quelle: lifeball.community-blogs.at

 

Typicky rakouské plesy se pořádají ostatně i mimo Rakousko. V České republice se každoročně koná vídeňský ples Spolku Rakušanů v České republice v pražském Žofínském paláci. Další ročník plesu připadá na 22.1.2015. Malá ochutnávka:

  • polonéza na českém plese Rakušanů
  • na parketě se pořád něco děje

Doporučujeme Vám ještě nejdříve navštívit ples ve Vídni!