Online kurzy a jak z nich vytěžit maximum

Omezení spojená s koronavirovou krizí významně změnila naše všední dny. Také výuka probíhá online, příjemnou skupinovou atmosféru v učebnách vystřídaly usmívající se obličeje na počítačových obrazovkách. Pro někoho není práce z domu ničím mimořádným, pro hodně lidí je to však nová situace, se kterou se musí vypořádat. 

Co dělat, aby byla výuka cizích jazyků i nadále příjemná a efektivní? Přečtěte si pár rad, které jsme pro Vás sepsali na základě zkušeností s online výukou na Österreich Institutu. 

Nenechte se rozptylovat! 

Když sedíte doma před počítačem, je těžké udržet pozornost - odpovídáte na SMS zprávy, jdete si uvařit kávu, zodpovíte pár e-mailů, pomazlíte se se svým domácím mazlíčkem... I když se kurzu účastníte z domova, měli byste se po celou dobu plně soustředit na učení. Odložte své mobily stranou (pokud je tedy nepotřebujete k výuce), v prohlížeči si zavřete všechny stránky, které k výuce nepotřebujete a ... 

Zaveďte rituály!

Díky rituálům můžete symbolicky přejít k další činnosti, ve Vašem případě k učení cizího jazyka. Můžete si například 5 minut před začátkem kurzu pustit zprávy v němčině, 15 minut před zahájením si zopakovat slovíčka nebo si připravit krátké vyjádření k tématu z minulé lekce. V pozadí Vám klidně může hrát rakouské/německé rádio. Důležitá je atmosféra, díky které se naladíte na učení a zapomenete, co jste dělali předtím. Teď totiž začíná němčina! 

Nejen verbální komunikace

Své vyučující vidíte jen přes obrazovku. Pokud to vaše technické a domácí podmínky dovolují, zůstaňte s nimi ve spojení přes kameru a mikrofon. Pokud máte vypnutou kameru, nemůžou ostatní vidět Vaši mimiku, gesta a reakce, které v každodenní komunikaci hrají klíčovou roli (podle průzkumů tvoří až 80 % sdělení). Vypnutím kamery a mikrofonu dáváte sobě i ostatním najevo, že se lekce neúčastníte v plném nasazení. 

Rychlá reakce a zpětná vazba

Při prezenční výuce v učebnách se používají různé formy komunikace a spolupráce. Při online výuce je to stejné - jen se musíte naučit jiné formy. Ujistěte se, že víte, kde najdete chat a jak v něm napíšete soukromou zprávu. Naučte se rychle reagovat díky smajlíkům nebo virtuálnímu zvednutí ruky, když Vás k tomu lektor/ka vyzve. Díky tomu se Vás vyučující nebudou muset pořád ptát „máte hotovo?“ nebo „můžeme pokračovat?“. Online výuka se od prezenční výuky neliší - jen se musíte naučit a akceptovat jiný způsob reakcí. 

Síla obrazu 

Nechcete zapínat kameru, protože doma nemáte uklizeno? Nastavte si virtuální pozadí. Tím může být fotka z letní dovolené, nebo jakákoliv pěkná krajina. Dejte si ale pozor na následující: zkontrolujte si, že je Váš obličej dobře vidět a že nesedíte moc daleko od počítače. To, jak sedíte, bude mít vliv i na efektivitu učení. Buďte ve střehu a vždy připraveni napsat text, vyplnit cvičení nebo zodpovědět otázku. Naši lektoři mají spoustu nápadů, které Vás někdy můžou překvapit. Zkuste si doma najít nějaké klidné místo, abyste se na výuku mohli plně soustředit. 

Mami / tati, kdy už budeš mít hotovo?

I když se účastníte výuky, jste samozřejmě doma a ne vždy je jednoduché skloubit učení a domácí povinnosti. Co dělat, když Vaše dítě během výuky nutně potřebuje s něčím pomoct? Naši vyučující mají pro tyto situace samozřejmě pochopení. Nezapomeňte si ale vypnout mikrofon, aby výuka mohla dál nerušeně pokračovat. Ostatní nebudete rušit a hned jak budete moci, tak se do výuky znovu zapojíte.  

A dál?

Znáte ještě další metody, jak online učení zefektivnit? Napište nám na facebooku a podělte se s námi o Vaše tipy!

 

Autor: Grzegorz Wilga (Österreich Institut Wroclaw)