Léto s němčinou

Farmářský trh v Gracu

 

Jak si mohu svoji němčinu v letní pauze vylepšit nebo si ji přinejmenším udržet na stávající úrovni? Léto je také časem prázdnin. A tak pěkné počasí a vedra moc k učení nelákají. Učit se jazyky ale neznamená jen sedět před učebnicemi a biflovat slovíčka a gramatiku – právě léto nabízí spoustu možností k pilování znalostí němčiny.

Jaké by to bylo například na dovolené v Rakousku nebo Německu? Přitom může člověk získané jazykové znalosti uplatnit hned v praxi, ať už na farmářském trhu v Gracu, u jezera Wörthersee v Korutanech nebo na horské chatě v Tirolsku. Samozřejmě se dá dovolená spojit také s kurzem němčiny, ani v nabídce našich partnerských škol, co se zábavy a volnočasových aktivit týče, rozhodně nepřijdete zkrátka.

R_B_by_Oliver_Haja_pixelio.de.jpg
Číst si na pláži: proč ne německy?

 

Kdo má už jiné cestovatelské plány nebo zůstává v Česku, má i zde dostatek možností. Na koupališti nebo na pláži jsou knihy optimálním společníkem na rozptýlení a proč to jednou nevyzkoušet s četbou v němčině? V Brně najdete velký výběr německých knih především v Rakouské a Německé knihovně při Moravské zemské knihovně. Před vypůjčením či koupí si knihu krátce prolistujte, jestli pro Vás není příliš náročná – důležité je, že nemusíte rozumět každému slovu, ale čtení by mělo být pokud možno plynulé, protože jinak Vás to prostě nebude bavit. Vyhledávání slovíček ve slovníku nebo v mobilu Vám proto doporučuji jen ve výjimečných případech.

Těm, kteří knihám tolik nefandí, by mohly přijít vhod neplacené audioknihy a rozhlasové hry na stránkách www.vorleser.net, dále na Bavorském rádiu, Radio Tatort, nebo na Freiszene.  

Také v mém příspěvku o rakouských médiích najdete značné množství materiálu a odkazů hodících se pro učení němčiny.

Pro všechny, kteří by si chtěli cíleně dělat nějaká cvičení, má význam podívat se na stránky a program  Deutsche Welle. Obzvlášť Vám pak kladu na srdce navštívit blog Cornelia Steinmann, kde ostatně najdou skvělé podněty a materiály i vyučující němčiny.

A úplně na závěr Vám mohu samozřejmě doporučit také letní kurz na Österreich Institutu – v malých skupinách dosáhnete značných pokroků už za dva týdny.

 

 

 

Přeji Vám krásné léto plné odpočinku, abychom se nemuseli ptát jako Rudi Carell: