15 let ÖI Brno - a o tom se musí vědět!

Vzpomenete si ještě, co jste dělali před 15 lety? My rozhodně ano! V roce 2001 institut poprvé otevřel své brány. A od té doby se tu pořád něco děje. Více se dozvíte v našem jubilejním blogu.

V lednu 2001 začal institut působit na ulici Generála Píky 7, kde byl dodavatelem kurzů němčiny pro Českou spořitelnu. Stal se tak čtvrtým institutem otevřeným v zahraničí a prvním a jediným v České republice. 

 

Vznikl tak tým několika lektorů pod vedením Mag. Astrid Pucharski. Ta za své pětileté působení vytvořila nabídku kurzů a akcí, které slavily úspěch. Díky svému zaměření na německý jazyk v kontextu Rakouska se institut dostával do povědomí veřejnosti a stával se tak jedničkou mezi jazykovými školami. S tím šlo ruku v ruce stěhování do větších prostor, které se uskutečnilo v roce 2003. Od té doby je jeho domovskou adresou památkové chráněná budova Berglerova paláce na Moravském náměstí. Brzy následovaly nové formáty kurzů a také kulturní akce pro širokou veřejnost.

Kormidlo vedení pak na dalších pět let převzala Mag. Sandra Dudek. Se zaměřením na nové cílové skupiny vznikly nové typy kurzů jako němčina pro lékaře anebo EBC*L kurzy vedoucí k mezinárodnímu certifikátu pro oblast ekonomiky a podnikání. Tým lektorů se také rozšířil a i pro ně vznikly vzdělávací semináře na podporu výuky němčiny. Nechyběly ani akce jako Dlouhá noc krátkých textů, která se ze svého původního místa konání natrvalo přesunula na institut, a přibyly také nejrůznější výstavy s rakouskou tématikou.

Poptávka po kurzech němčiny na institutu stejně jako ze strany firem po firemní výuce začala růst a díky ní bylo třeba rozšířit tým lektorů, průměrně jich na institutu působilo kolem 15, mezi nimi rodilí mluvčí z Německa nebo Rakouska. Tak tomu bylo i v letech 2011-2016, kdy byl vedoucím institutu Mag. Norbert Conti. Za dobu jeho vedení došlo k velkým změnám v technické vybavení, institut byl vidět online a na sociálních sítích, vznikly nové formáty kurzů a také přibyly v nabídce nejrůznější časy jejich konání. Institut také pod jeho vedením zvětšil kapacitu učeben z 5 na 7. Od roku 2010 také velmi dobře funguje speciální kurz ... sprint - nejrychlejší kurz němčiny v Brně.

Letos došlo k další změně: dlouholetá asistentka kanceláře Mgr. Lucie Judová byla jmenována vedoucí institutu a přebírá tak vedení úspěšné lodi. Novinky, na které se můžete těšit v zimním semestru, jsou jednorázové workshopy ke konkrétním tématům, které přivítají především ti, kdo mají méně času na návštěvu pravidelných kurzů. Vedle klasické nabídky pro velké i malé najdete i kurz pro pečovatelská povolání a pro překladatele.

Na nadcházející výročí se těší také tým 21 lektorů.